Sju dödssynder att undvika när du väljer affärssystemsleverantör
Att välja ett nytt affärssystem är ett beslut som involverar i stort sett alla processer och medarbetare inom verksamheten, och som kommer att prägla organisationen i många år framöver.
I denna rapport kan du läsa mer om de sju vanligaste ”dödssynderna” när du väljer affärssystemsleverantör och hur du undviker dem.
Med beställningen anmäler du dig till marknadsföring från EG Sverige AB. Det betyder att EG Sverige AB och bolag som är associerade till EG Sverige AB kan skicka e-post och SMS med nyheter, produkter, tävlingar och events om teknik och digitala lösningar. Mer information om samtycke och möjlighet till att återkalla samtycket finns här.
Microsoft Dynamics 365 for Retail är en heltäckande molnbaserad mjukvarulösning för detaljhandeln som hjälper dig att fokusera på dina viktigaste utmaningar:
Att i alla kanaler leverera kundupplevelser som inspirerar till kundlojalitet
Att ge dina medarbetare kraftfulla resurser och djupgående kunskap
Att säkerställa smidig drift och marknadsföring, från inköp till försäljning.
Allt du behöver för att göra ditt företag inom detaljhandeln mer effektivt
En enastående kundupplevelse
Heltäckande funktionalitet
Strömlinjeformad daglig drift
Tillbaka
Nästa
Erbjud en enastående kundupplevelse på alla plattformar
Kraftfulla omnikanalverktyg hjälper dig att kommunicera med dina kunder, vare sig de befinner sig i fysiska butiker, i onlinebutiker eller på sociala nätverk.
Du kan erbjuda en kundupplevelse som är sömlös, personlig och unik, med stora möjligheter att engagera kunderna, bland annat genom:
Heltäckande molnbaserad funktionalitet som strömlinjeformar din verksamhet
Back-office-funktioner, som inköp och ekonomi, är en del av den heltäckande lösningen. Detta innebär fullständig transparens i hela organisationen.
Vilka funktioner du behöver bestämmer du. Du kan implementera hela lösningen, eller individuella affärsfunktioner som kompletterar dina befintliga system där det passar bäst i din organisation.
Dynamics 365 är en molnbaserad lösning. Du kan därmed skala upp och ner allteftersom dina behov förändras. Du betalar bara för det du använder.
Dynamics 365 for Retail är en fristående, sammanhängande lösning som hjälper enkel- och multikanalsverksamheter att kommunicera med sina kunder genom att:
Lägga till nya butiker, som ”pop-up”-butiker eller nya handelskanaler
Förkorta tiden i kassan och ge fantastisk kundservice i butik med modern POS-teknik
Samla och sammanföra information om inköpsavsikter och -preferenser på sociala medier
Planera och genomföra personliga, relevanta kampanjer i många kanaler
Lägga till flexibla inköpsalternativ, som att beställa online och hämta i butik.
Dynamics 365 – utveckla din it-plattform tillsammans med din verksamhet
Dynamics 365 är Microsofts nya molnbaserade affärsplattform som samlar ERP- och CRM-funktioner och dessutom innehåller kraftfulla analysfunktioner, som Microsoft Power BI.
Tillsammans ger dessa funktioner dig bättre integration mellan dina interna affärsprocesser, för att göra din it-infrastruktur mer effektiv och agil.
EG var bland de första att implementera Dynamics 365 för stora organisationer i Skandinavien, så vi vet vad du måste tänka på innan du börjar planera implementeringen. Vår erfarenhet och djupa insikt i branschen innebär att vi vet vad som krävs för att stödja och förbättra dina dagliga affärsprocesser.
Genomför en implementering med låg risk och hög kvalitet
EG:s implementeringsmetod kombinerar best practices med EG:s djupgående erfarenheter av att planera, leverera och ge support till Dynamics AX och Dynamics 365 för detaljhandelslösningar.
Detta förbättrar konsekvensen, kvaliteten och effektiviteten i implementeringen, så att du får snabbare avkastning på din investering.
Vi har haft ett nära samarbete och en lösningsorienterad dialog med EG:s konsulter och projektledning. Tillsammans har vi sjösatt ett nytt affärssystem i världsklass. Tack vare ett gediget kvalitetsarbete och ett stort fokus på test sattes lösningen i drift med endast fyra kända fel, efter någon månad var siffran nere på noll. Jag tror det är få, om ens något ERP-projekt, som har lyckats med detta tidigare.
Dag Widell, CIO på Granngården
Konkurrensen inom detaljhandeln blir allt hårdare och prispressen blir mer och mer påtaglig. Granngården hade tidigare svårt att utveckla affären med hjälp av lösningen som tidigare användes. En av de främsta utmaningarna var att förverkliga omnikanalstrategin, det vill säga att skapa den bästa sömlösa upplevelsen för sina kunder oavsett kanal.
Edward Bjurström arbetar som Director Retail & Distribution och ansvarar för försäljning, produkter och partnerskap. Han har mer än 25 års erfarenhet inom retail och IT. Edward är fokuserad på kundresan, kundlojalitet och processutveckling. Dressman, Bik Bok, RnB, Telia och Panduro är några av kunderna som han arbetar med. Kontakta Edward om du vill veta mer om vårt erbjudande inom retail.